WYCZYNY SZEREGOWEGO TEODORA CZARNECKIEGO

Konkurs na najsilniejszego żolnierza

W 1926 roku ogłoszono konkurs na najsilniejszego żołnierza w Wojsku Polskim. Patronat nad konkursem objęła gazeta Żołnierz Polski. Z całego kraju zaczęły napływać zgłoszenia opisujące wyczyny wojskowych atletów. Jednym z ciekawszych wydaje się być st. szer. Teodor Czarnecki służący w Centralnych Składach Samochodowych w Warszawie. Wobec licznie zebranych świadków w osobach kolegów i przełożonych wykonał on:

„A) Sztabę żelazną o grubości 34 mm , długości 2,80 m okręcał dookoła ręki tworząc z niej bransoletkę.
B) Sztabę żelazną grubości 12 mm, szer. 34 mm, długości 2.80 m zginaną przez dwóch żołnierzy trzymał w zębach, trzymając jednocześnie na obu ramionach takie same dwie sztaby zginane przez 4 żołnierzy.
C) Sztabę rozmiarów jak w pkt B opartą na karku zginał ramionami, podczas gdy równocześnie na ramionach i zębach trzymał 3 inne sztaby zginane przez żołnierzy.
D) Talię kart 24 przedzierał na połowę a następnie jedną połowę na jedną czwartą część.
E) Armatę polową 75 mm z lufą przesuniętą w zupełności w jedną stronę na łożu podnosił w rękach za szprychy koła trzykrotnie do wysokości bioder stojąc plecami do koła obciążonego lufą.”
Z przesłanego przez dowódcę raportu widać że st. szer. Czarnecki był siłaczem nie lada i stanowił dumę polskiej armii!
Materiał pochodzi z gazety Żołnierz Polski, zdjęcie poglądowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów

NOWE TALENTY!

Na fali sukcesów Władysława Pytlasińskiego i Stanisława Zbyszko Cyganiewicza, rzesze młodych adeptów ciężkiej atletyki zapragnęły

Copyright © 2023 zsilnychnajsilniejsi.pl All rights reserved.

Zakaz kopiowania i rozpowszechniania treści bez wiedzy właściciela.