…czyli wielkie siłowanie u Doktora Krajewskiego!
Ojciec ciężkiej atletyki w Rosji, oraz oczywiście będącej pod zaborami Polsce- Doktor Władysław Krajewski, prężnie rozwijał swój klub i promował atletykę wśród młodego pokolenia. W jego petersburskiej szkole organizowano pokazowe imprezy, których zadaniem było, zachęcenie młodzieży do udziału w prowadzonych zajęciach. Uczniowie Władysława Krajewskiego demonstrowali swoje umiejętności i zachęcali do dołączenia do ich drużyny. Jak wyglądały te swojego rodzaju „dni otwarte”? Możemy się tego dowiedzieć oczywiście z dawnej prasy. Tygodnik sportowy ilustrowany Kolarz, Wioślarz i Łyżwiarz zamieścił na swoich łamach relację z takiego właśnie wydarzenia:
W Sobotę, d. 25 Marca, w sali Kononowa, Siłacze Petersburscy rozpoczęli szereg wieczorów, (po których zacznie się III Wszechrosyjski championat 1899 r.) na wszelkiego rodzaju sporty, jako to: zapasy, podnoszenie ciężarów, gimnastyka, boksowanie, fechtunek i strzelanie do celu. Po pierwszem podniesieniu kurtyny, publika ujrzała w dwóch żywych obrazach wszystkich uczestników wieczoru, poczem nastąpiło wykonanie reszty programu:
1. Ćwiczenia na kółkach: p. Mulert i Krestianson (cały szereg ćwiczeń wypełnionych przez obu uczestników wieczoru, głównie przez p. Krestiansona)
2. Demonstracja walki francuzkiej, pp. Lange i Pytlasiński (widzom pokazano zasady walki).
3. Demonstracja boksu francuzkiego: pp. Mejer i Łustało, profesorowie boksu w Towarzystwie; początkowo wyjaśniono zasady boksu, następnie zaś w przeciągu 2 minut trwała walka na serjo.
4. Żonglerowanie ciężarami: pp. Adamczewski i Lange (amatorzy).
5. Walka francuzka: pp. Bremzen i Kniażkow (po 1,5 minuty walka zakończyła się zwycięztwem pierwszego)
6. Figury marmurowe.
7. Ćwiczenia drągami gimnastycznemi: p. Nazarów (amator gimnastyki) wykonał pod akompaniament pas-de ąuatre, całą serję różnych ćwiczeń drążkowych.
8. Ćwiczenia z kołowrotkiem: pp. Foresto i Wasiljew, amatorzy z Moskwy, dali widzom sposobność podziwiać artystyczne wykonanie najtrudniejszych i najbardziej karkołomnych ćwiczeń na kołowrotku.
9. Gimnastyka piesza: pp. Krestjanson i Antonowicz wykonali wiele ładnych ćwiczeń w grupie i pojedynczo.
10. Ćwiczenia z ciężkiemi hantlami: pp. Mejer, Adamczewski, Meo, Lange i Bremzen, (p. Mejer podniósł ręką 240 funtów i łatwo odepchnął 2 rękami 8 pudów); p. Lange wykonał bardzo trudne ćwiczenie, które dotychczas było wykonywane przez trzech najsilniejszych atletów T-wa. ćwiczenie to polega na wolnem podniesieniu ciężaru hantlowego wagi 2 pudów.
11. Piramidy. Członkowie Towarzystwa pokazali kilka bardzo ładnych i zajmujących grup.
12. Walka francuzka: pp. Remennow i Kossowski; po 10 minutach walki p. Remennow nie tylko w niczem nie ustępował przeciwnikowi, przewyższającemu go wzrostem, lecz nawet nacierał na niego.
13. Walka francuzka: pp. Schmelling i Jankowski (profesjonista). Numer powyższy był punktem kulminacyjnym wieczoru. P . Jankowski, wzrostu wysokiego i znakomitej budowy ciała, waży 8 pudów i po Pytlasińskim, należy do najlepszych zapaśników na pasy. Walka zaczęła się bardzo energicznie i Jankowski użył dwa razy bardzo ryzykownego sposobu, mianowicie rzucił się na bok, pociągając za sobą przeciwnika—co z uwagi na olbrzymi wzrost i wagę Schmellinga, okazało się nader niebezpiecznem. Po czterech minutach, Jankowski zmuszony był przyjąć pozycje par terre, a po 1,5min. walka była przerwana, gdyż Jankowskiemu krew poszła nosem. Po wznowieniu walki, Schmelling doprowadził Jankowskiego powtórnie do pozycji par terre, a następnie sposobem pris de tete en dessous położył na plecy. Walka trwała 11 minut 20 sekund. Następny wieczór Towarzystwa atletycznego, odbędzie się w pierwszych dniach kwietnia. W wieczorze tym przyjmie udział znany siłacz francuzki, p. Aimable de la Calmette.
Źródło Kolarz, Wioślarz i Łyżwiarz : tygodnik sportowy ilustrowany Warszawa, d. 2 (14 Kwietnia) 1899.
PS. Zastanawiam się czy „figury marmurowe” z pkt 6 były jakimiś rzeźbami wykutymi w marmurze, czy też tak nazywano pozy kulturystyczne?
Wsparcie strony
https://buycoffee.to/zsn?fbclid=IwAR0SRHc8SYxihH3d1Hs1vq4LmIt_7tNpVHyK9WXwBTRHlulI9lBm-a5H6ao%C2%A0