Tajemniczy Marian Jarosiński

Dziś słów kilka o bardzo interesującym zawodniku, którego niestety zdjęcia, nie udało mi się jak do tej pory odnaleźć. Krótki opis jego życia sugeruje barwny życiorys naznaczony wojną, sportem, dalekimi podróżami i przygodami.

Maryan Jarosiński urodził się w Białowieży w roku 1887. Już jako uczeń szkoły realnej w Białymstoku imponował kolegom swoją siłą, i zawsze go „coś ciągnęło”, jak powiada do zapaśnictwa tak, że wybiegał często za miasto do obozujących wówczas żołnierzy, ażeby się z nimi mocować a niekiedy stawiał poważną bateryę flaszek piwa temu, kto go położy, i premii tej nigdy nie przegrał.

W roku 1904, tuż przed wybuchem wojny japońsko-rosyjskiej, wstąpił do wojska jako kawalerzysta i najprzód pod Grippenbergiem, a następnie Miszczenką przebył całą kampanię. Po skończonej wojnie, kończy technikę i pracuje przy budowie dróg w gub. jenisejskiej i krasnojarskiej. Kiedy jednak do Krasnojarska zajechał cyrk Strepietowa, odezwało się w p. Maryanie dawne zamiłowanie i odtąd staje się zawodowym zapaśnikiem. W cyrku Strepietowa walczy na pasy i tatarskim sposobem w beczmetach.

W Semipalatyńsku zdobywa następnie mistrzostwo Syberyi w walce azyatyckiej, poczem, z zawiści, o mało go nie zamordowała dzicz tatarska. W roku 1909 przyjeżdża Jarosiński do Grodna, gdzie w cyrku Ferronego wygrywa pierwszą nagrodę w zapasach i mistrzostwo Litwy.

Potem wraca znów na Sybir, skąd udaje się do Japonii, gdzie prędko przyswaja sobie dżiu dżicu i inny jeszcze rodzaj walki japońskiej, polegający na tem żeby trzy razy wyprzeć przeciwnika z kręgu. Do kraju powrócił p. Jarosiński przed kilku miesiącami. Młody, silny, zwinny, ładnie zbudowany. Znajdzie się p. Maryan niezawodnie prędko w szeregu światowych atletów.  Pasyą p. Jarosińskiego jest polowanie do którego nabrał zamiłowania w tajgach syberyjskich.

Słowo Polskie, Lwów, 16.03.1912

Zachęcam do zapoznania się z poprzednimi wpisami. Dziękuję również tym, którzy wspierają ten projekt stawiając mi od czasu do czasu wirtualną kawkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów

TUTAJ JESTEŚMY PIERWSI

Rok 1936- już kolejne pokolenie polskich atletów walczy na światowych ringach. Max Krauser, Władek Zbyszko

PIOTR URSUS JANKOWSKI

Dziś kolejna odsłona krótkiego, aczkolwiek arcyciekawego artykułu ze Słowa Polskiego. Autor przedstawia nam postać jednego

Copyright © 2023 zsilnychnajsilniejsi.pl All rights reserved.

Zakaz kopiowania i rozpowszechniania treści bez wiedzy właściciela.