WŁADYSŁAW MAKSYMIAK- ZAPOMNIANY ATLETA

Znany przed wojną w Europie i obu Amerykach, jednak obecnie zupełnie zapomniany atleta i zawodowy zapaśnik.

Urodził się 28 stycznia 1886 roku w miejscowości Czertesz koło Lwowa. Był dzieckiem zdrowym i mocnym, atletyką zainteresował się wcześnie, bo już jako 14-letni chłopak. W szkole wyróżniał się siłą i wielkim pociągiem do sportu w ogóle, do wszelkiego rodzaju ćwiczeń fizycznych. Dzięki tym upodobaniom musiał… przenieść się z Lwowa do Stanisławowa i tam dopiero ukończył gimnazjum.

We Lwowie znalazł się ponownie jako student tamtejszego uniwersytetu. Trenował wówczas w Sokole gimnastykę, podnoszenie ciężarów i zapaśnictwo.

Stanisław Zbyszko Cyganiewicz który widział Maksymiaka i interesował się jego sportowym rozwojem zaprosił go w 1910 roku do Anglii, gdzie wtedy przebywał, jako swojego sparing partnera. U boku Cyganiewicza młody atleta poznawał tajniki walki zapaśniczej. Występował w Londynie, Manchesterze, Liverpoolu. Wystepował w całej Europie, gościł również w Afryce. Pokonał wtedy wielu renomowanych atletów różnych narodowości min. Rosjan Martinowa, Miedwiediewa i mierzącego ponad 2 m Osipowa, Niemców Schneidera i Webera, Serba Rajkovica i Szkota Mc Donalda. W Konstantynopolu stoczył jedną z najcięższych walk w swojej karierze z Turkiem Kara Ahmedem. Trwała ona 2 godziny 13 minut. Maksymiak wyniósł z niej naderwane prawe ucho, zwyciężył jednak kładąc na łopatki wyższego i cięższego przeciwnika.

Wymiary Maksymiaka z tego okresu były następujące: wzrost 176 cm, waga 122 kg, obwód klatki piersiowej przy wdechu 122 cm, obwód w pasie 100 cm, kark 48 cm, biceps 47 cm.

W latach 1921-22 Władysław Maksymiak występował w Polsce min wygrał trzy turnieje w Krakowie w Cyrku Gościńskiego. W 1923 roku wyjechał do Ameryki. Odniósł wówczas w Buenos Aires największy sukces w swojej zapaśniczej karierze. Wygrał mianowicie urządzony w tym mieście turniej o mistrzostwo świata. Z bardziej znanych zapaśników współzawodniczyli w tym turnieju Charley Morgan, Maloney, Kennedy i Rosjanin Rosow.

Maksymiak jeszcze przez pewien czas występował jako zapaśnik w Stanach Zjednoczonych ale popadł w zatarg z menagerami i zrezygnował z dalszej kariery. Zarzuciwszy walkę zapaśniczą zaczął występować z opracowanymi przez siebie pokazami siły. W ciągu kilkunastu lat pokazy te budziły wielkie zainteresowanie publiczności tak w USA jak i Ameryce Południowej.

Pokaz siłowy Maksymiaka trwał 2 godziny. Przed każdym występem wszystkie przybory, a więc sztangi, sztaby, łańcuchy itp. Wystawiane były na zewnątrz budynku aby publicznie można je było obejrzeć i sprawdzić. Również w trakcie występu każdy z widzów mógł próbować swoich sił we wszystkich produkowanych przez Władysława Maksymiaka numerach. Mistrz miał ich w swoim repertuarze 50. Oto niektóre, najciekawsze z nich:

-Podnoszenie sztangi wagi 120 kg. Sam ciężar nie był tak wielki aby sobie nie mógł z nim dac rady jakiś wprawny atleta, ale trudność podźwignięcia kryła się w grubej sztandze, której średnica wynosiła 8 cm. Maksymiak miał niesłychanie silne dłonie i nadgarstki. Poza nim nikt nie mógł uporać się z tym numerem.

-Żonglowanie trzypudówkami

-Rwanie jedną ręką ciężaru 70-80 kg

-Zginanie szyny budowlanej długiej około 10 metrów na której z obu stron zwisało po 15 osób

-Rwanie łańcuchów

-Zwijanie na ręce i na karku sztaby żelaznej z której się robi podkowy

Do kraju powrócił Władysław Maksymiak w 1938 roku i zapoznał naszą publiczność ze swoim amerykańskim repertuarem. Występował w Krakowie, Zakopanem i Poznaniu. Tournee po Polsce w roku 1939 przerwała wojna. Do Warszawy dotarł już pod bombami hitlerowskich samolotów.

Po wojnie Maksymiak dał się poznać jako żarliwy propagator zapaśnictwa wśród młodzieży. Pracował niestrudzenie i z ogromnym zapałem mimo podeszłego już wieku. Był inicjatorem pokazów atletycznych we wsiach podstołecznych, sprawował funkcję sędziego Polskiego Związku Zapaśniczego, był trenerem KS Skra.

Władysław Maksymiak zmarł w Warszawie 17 listopada 1961 roku.

Materiał pochodzi z gazety Sport dla Wszystkich, styczeń 1962. Autor Aleksander Reksza.

O Władysławie Maksymiaku powstał krótki materiał filmowy zrealizowany przez TVP Polonia w ramach projektu „Polacy Światu„. Warto się z nim zapoznać. Link do filmu:

https://polacyswiatu.tvp.pl/59035955/polacy-swiatu-wladyslaw-maksymiak 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów

EKIPA PIERWSZEGO…

Dziś wyszperałem dla Was ciekawe zdjęcie. Zrobiono je prawdopodobnie w Old Orchard Beach w stanie

OD MILONA DO SZTEKERA

Redaktor Stadjonu z 1931 roku, w przystępny i klarowny sposób nakreśla rozkwit zapaśnictwa w czasach

Copyright © 2023 zsilnychnajsilniejsi.pl All rights reserved.

Zakaz kopiowania i rozpowszechniania treści bez wiedzy właściciela.