Fałszywy Breitbart

Wykorzystywanie czyjegoś nazwiska do osiągnięcia własnych korzyści majątkowych było nagminne w czasach gdy weryfikacja nie była tak łatwa jak dziś. Anonimowi zawodnicy podawali się za takich mistrzów jak Pytlasiński czy Cyganiewicz, aby przyciągnąć na swoje występy głodną wrażeń publiczność. Niektórzy uciekali się do innego fortelu: na afiszach reklamowali się jako bracia lub uczniowie znanych mistrzów. Taka sytuacja miała miejsce w 1930 roku. Pewien pomysłowy pseudo siłacz postanowił wykorzystać nazwisko słynnego Zishe Breitbarta.
„Do kieleckiego urzędu śledczego wpłynęły dwie nieprzeciętne skargi, jedna z Łodzi, jedna z Krynicy. Autorem pierwszej jest Gerszon Breitbart, rodzony brat zmarłego atlety Zygmunta Breitbarta, który przed kilkoma laty łamał sztaby żelazne na arenie warszawskiej. Chodzi o to że na prowincji pojawiły się afisze zapowiadające występy jakiegoś Samsona Breitbarta. Cóż to za Samson? Rodzina Breitbartów zdobyła jeden taki afisz, który dołączono do złożonej skargi. Treść tego dokumentu jest następująca:
NA OGÓLNE ŻĄDANIE PUBLICZNOŚCI!
Przejazdem przez tutejsze miasto tylko jeden raz wystąpi światowej sławy król żelaza Samson Breitbart, młodszy brat Zygmunta Breitbarta.
-przegryzanie grubego łańcucha w zębach
-rozciąganie rąk przez dwa konie
-Samson przepuści przez siebie auto z 6 osobami
-rwanie łańcuchów
-walka z dzikim bikiem
-tłuczenie kamieni na brzuchu
Jak ustaliło dochodzenie afisze te drukowane były w Działoszycach. pozatem stwierdzono iż rzekomy Samson Breitbart również pochodzi z Działoszyc a zowie się Nuehim Goldbrum.
Gdy z kolei do urzędu śledczego wpłynęła druga skarga, za atletą rozesłano listy gończe. Osobą która poskarżyła się na Samsona jest młoda kryniczanka, panna Sala Zberg. Siłacz rozmiłował ją w sobie, zaręczył się, wyłudził 60 dolarów a conto posagu, i dał dęba z inną brunetką. „
Expres Zagłębia jedyny organ demokratyczny niezależny woj. kieleckiego. R.5, nr 310 (28 november 1930)
Końca tej historii nie znam, ale mam nadzieję że oszusta spotkała słuszna kara. Szczególnie za to co zrobił biednej Sali!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów

EKIPA PIERWSZEGO…

Dziś wyszperałem dla Was ciekawe zdjęcie. Zrobiono je prawdopodobnie w Old Orchard Beach w stanie

OD MILONA DO SZTEKERA

Redaktor Stadjonu z 1931 roku, w przystępny i klarowny sposób nakreśla rozkwit zapaśnictwa w czasach

Copyright © 2023 zsilnychnajsilniejsi.pl All rights reserved.

Zakaz kopiowania i rozpowszechniania treści bez wiedzy właściciela.