ŚMIERTELNE ZAWODY ZAPAŚNICZE NA ULICY

Przedwojenny Kraków tak jak wiele innych Polskich miast nie był miejscem bezpiecznym. Obecnie chyba też nie jest? Kroniki kryminalne z tamtego okresu obfitują w barwne opisy najróżniejszych przestępstw. Okazuje się że poza oficjalnymi imprezami sportowymi amatorzy walk organizowali również nielegalne uliczne ustawki. Jedna z nich zakończyła się tragicznie dla biorącego w niej udział zawodnika. Jako eksperta zamierzano powołać nawet Władysława Cyganiewicza, który przebywał akurat w Krakowie. Sprawę relacjonuje Naprzód : organ Polskiej Partji Socjalistycznej z 1928:
Przed krakowskim sądem okręgowym karnym odbyła się wczoraj rozprawa, która ze względu na tło i przedmiot sprawy ściągnęła do sądu tłumy ciekawych ze żydowskich sfer sportowych i amatorów atletyki. Oskarżonym był Hirsch Schreiber Pfeiferberg, amator-sportowiee i fryzjer z Krakowa o występek przeciw bezpieczeństwu życia z § 335 kk. Wedle oskarżenia Pfsfferberg urządził w lipcu 1927 r. na placu Wolnica w Krakowie po północy, w zespole kolegów i znajomych, amatorów sportowych, przy udziale handlowca Henryka Miinza z Krakowie zapasy atletyczne przy użyciu rękoczynu i chwytu Podwójnego Nelsona. W zapasach tych popisowym atletą byl właśnie oskarżony, z którym o zakład i nagrodę stawali do walki a la Nelson jego towarzysze. Po jednym szczęśliwie odbytym turnieju i zwycięstwie Pfeiferberga miał tegoż wyzwać o premję, przyjaciel jego p. Henryk Miinz. Zaledwie jednak zapaśnicy rozpoczęli walkę, oskarżony wykonał na swym przeciwniku „podwójnego
Nelsona”, w czasie którego Minz omdlały padł na ziemię i już więcej podnieść się nie mógł. Natychmiast wezwany lekarz Dr. Katzner stwierdził u Miinza złamanie kręgosłupa w karku, jako następstwo powyższych zapasów i zupełny paraliż poszkodzonego. Pogotowie ratunkowe odwiozło sparaliżowanego Miinza na klinikę chirurgiczną. Wszelka jednak pomoc lekarska okazała się nadaremną, albowiem stan chorego stale się pogarszał i w krótkim czasie Minz zmarł. Na wiadomość o zachodzącym czynie karygodnym prokuratura zarządziła ekshumację i obdukcję zwłok denata. Sądowo-Iekarska sekcja zwłok wykazała zwichnięcie kręgosłupa i następowe uszkodzenie rdzenia, jako przyczynę śmierci. Na tej podstawie prokuratura po przeprowadzonych dochodzeniach wytoczyła Pfefferbergowi oskarżenie o niebezpieczną działalność przeciw p. Minzowi i spowodowanie jego śmierci powyższeml zapasami atletyczneml.
Przy rozprawie oskarżony nie poczuwa się do winy Tłumaczy się, że wprawdzie zapasy stoczył, jednak śmierci Miinza nie przewidział, zwłaszcza, że w klubach nieraz stosował chwyty „podwójnego Nelsona”, a także sam nieboszczyk pragnął takiej wołki na swoją odpowiedzialność.
Zastępca rodziny zmarłego zawnioskował dopuszczenie znawcy z działu atletyki na fakt, że walka przy pomocy „podwójnego Nelsona” jest niezwykle niebezpieczną i w kołach sportowych niedozwoloną, proponując na znawcę znanego atletę Władysława Cyganiewicza, bawiącego obecnie w Krakowie. Sąd dopuścił obustronnie zaofiarowane dowody i celem Ich przeprowadzenia rozprawę odroczył.
Rozprawie przewodniczył sso. Dr. Czerny,
oskarżał prokurator Golik,
bronił adw. Dr. Skiba,
rodzinę zmarłego Miinza zastępował adw. Dr.
Goldbłatt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów

EKIPA PIERWSZEGO…

Dziś wyszperałem dla Was ciekawe zdjęcie. Zrobiono je prawdopodobnie w Old Orchard Beach w stanie

OD MILONA DO SZTEKERA

Redaktor Stadjonu z 1931 roku, w przystępny i klarowny sposób nakreśla rozkwit zapaśnictwa w czasach

Copyright © 2023 zsilnychnajsilniejsi.pl All rights reserved.

Zakaz kopiowania i rozpowszechniania treści bez wiedzy właściciela.