WŁADEK CYGANIEWICZ W ARESZCIE

Oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec!

Historia wydaje się nieprawdopodobna, jednak zawistny rywal mógł wpędzić Władka w niemałe kłopoty.

Dzięki Gazecie Lwowskiej z 14 września 1918 możemy dowiedzieć się jak doszło do tej niecodziennej sytuacji.

Niedawno doniosły dzienniki że Władysław Cyganiewicz został w Ameryce uwięziony, i wkrótce wypuszczono go na wolność. Obecnie nadchodzą następujące szczegóły w tej sprawie.

Władze Amerykańskie w Bostonie uwięziły Władysława Cyganiewicza pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Niemiec. W dniu 24 maja przewieziono go na wyspę Ellis pod Nowym Jorkiem. Po kilku dniach wypuszczono go na wolność za kaucyą 10.000 Dolarów. Rozkaz uwięzienia Cyganiewicza nadszedł do władz Bostońskich z Waszyngtonu z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak się okazało w śledztwie aresztowano go na podstawie niecnego oszczerstwa jego przeciwnika, znanego szampiona niemieckiego nazwiskiem Lurich.

Lurich miał zaprzysiąc że zgubi Cyganiewicza, którego nie mógł pokonać.”

Georg Lurich był znakomitym estońskim zapaśnikiem i ciężarowcem. Wywodził się ze słynnej petersburskiej szkoły Doktora Władysława Krajewskiego. Był pierwszym Estończykiem, który ustanowił światowe rekordy w podnoszeniu ciężarów. Podczas pobytu w USA walczył min z Frankiem Gothem. Znakomicie odnalazł się również w roli trenera, prowadząc takich zawodników jak Aleksander Aberg czy George Hackenschmidt. Jeszcze w trakcie trwania I Wojny Światowej Lurich wraz z Aleksandrem Abergiem opuścili Stany Zjednoczone i udali się w swoje rodzinne strony. Podczas tułaczki po Rosji Aleksander Aberg zmierzył się ze Stanisławem Cyganiewiczem. Walka odbyła się w Petersburgu. Trwała 2 godziny, 47 minut. Zbyszko wyszedł z niej zwycięsko. Lurich natomiast osiadł w miejscowości Armavir w Rosji. Tam zmarł w wieku 43 lat na dur brzuszny, 15 lutego 1920 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów

EKIPA PIERWSZEGO…

Dziś wyszperałem dla Was ciekawe zdjęcie. Zrobiono je prawdopodobnie w Old Orchard Beach w stanie

OD MILONA DO SZTEKERA

Redaktor Stadjonu z 1931 roku, w przystępny i klarowny sposób nakreśla rozkwit zapaśnictwa w czasach

Copyright © 2023 zsilnychnajsilniejsi.pl All rights reserved.

Zakaz kopiowania i rozpowszechniania treści bez wiedzy właściciela.