STANISŁAW I WŁADYSŁAW PONOWNIE RAZEM W USA

W ostatnim czasie ukazała się chyba nigdzie do tej pory niepublikowana fotografia Stanisława i Władysława Cyganiewiczów. Poza niewątpliwie ciekawym zdjęciem warto zwrócić uwagę na to co jest napisane na jego odwrocie. Z kilku zdań można się dowiedzieć że fotografia została wykonana wkrótce po powrocie Stanisława Cyganiewicza do USA po I Wojnie Światowej. Podczas jego nieobecności wiele się amerykańskim zawodowym zapaśnictwie zmieniło. Władek wyrósł na jednego z czempionów wrestlingu zostając mistrzem świata, a dawny rywal Frank Goth już nie żył.

Wśród organizatorów dominującą rolę pełniła organizacja o nazwie Gold Dust Trio. Tworzyło ją trzech najbardziej wpływowych działaczy: Toots Mondt, Ed „Dusiciel” Lewis i Billy Sandow. Bez ich protekcji raczej nie było szans na ponowne zaistnienie, nie mówiąc już o zdobyciu prestiżowego tytułu. Stanisław przyjął zasady gry i wkrótce święcił kolejne triumfy. Rok po powrocie do Ameryki cieszył się po raz kolejny z tytułu Mistrza Świata w wolnej amerykance.

Pierwszą walkę po powrocie na amerykańską ziemię zaplanowano Stanisławowi na 28 lutego 1920 roku. Turniej odbyć się miał w Nowym Jorku, na Brooklynie w zbrojowni 47 Pułku.

Przeciwnikiem Cyganiewicza miał być Franz Solar. Był to austriacki zapaśnik, który na koncie miał występ min na Olimpiadzie Letniej w 1906 roku w Atenach. Nie jest pewne czy doszło do tego starcia, nigdzie nie ma na jego temat żadnych informacji. Natomiast wiadomo że Cyganiewicz zmierzył się z innym przeciwnikiem dwa dni prędzej, tj. 26.02.1920 roku w Springfield w stanie Massachusetts. Wygrał tam walkę z John Freberg  i najprawdopodobniej była to pierwsza walka po powrocie Stanisława Cyganiewicza do Ameryki.

Brooklyn: 47th Regiment Armory 
Opis na rewersie fotografii

Jeśli podoba Ci się to co robię, rozważ wsparcie strony. Możesz to zrobić pod poniższym linkiem https://buycoffee.to/zsn?fbclid=IwAR0SRHc8SYxihH3d1Hs1vq4LmIt_7tNpVHyK9WXwBTRHlulI9lBm-a5H6ao%C2%A0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów

EKIPA PIERWSZEGO…

Dziś wyszperałem dla Was ciekawe zdjęcie. Zrobiono je prawdopodobnie w Old Orchard Beach w stanie

OD MILONA DO SZTEKERA

Redaktor Stadjonu z 1931 roku, w przystępny i klarowny sposób nakreśla rozkwit zapaśnictwa w czasach

Copyright © 2023 zsilnychnajsilniejsi.pl All rights reserved.

Zakaz kopiowania i rozpowszechniania treści bez wiedzy właściciela.