GRÓB STANISŁAWA ZBYSZKO CYGANIEWICZA

Zastanawialiście się kiedyś gdzie został pochowany Stanisław Zbyszko Cyganiewicz? Może szukaliście w wyszukiwarkach typu Find a Grave czy My Heritage? Ja również. O ile lokalizacja grobu Władysława Cyganiewicza jest znana, to w wynikach wyszukiwania Stanisława ciągle pojawiał się komunikat „Burial Details Unknown”. Trop prowadził do Old Orchard w stanie Maine. To w tej urokliwej nadmorskiej miejscowości Stanisław spędził część swojego życia. Na starość osiadł jednak wraz ze swoim bratem Władysławem w Savannah w stanie Missouri. Zmarł w szpitalu w niedalekim St. Joseph. To 2500 km od Old Orchard!

Próbowałem skontaktować się z naszymi rodakami mieszkającymi w stanie Maine, licząc na pomoc z ich strony. Niestety nikt nie odpowiedział na moje wiadomości… W końcu zapisałem się do kilku facebookowych grup związanymi z Old Orchard. Kilku administratorów odrzuciło mój post, jednak na jednej z grup post został zaakceptowany. Po kilku godzinach miałem lokalizację oraz zdjęcia grobu (Thank you Brenda)!

Jak widzicie nagrobek naszego mistrza nie jest w najlepszym stanie… Pani, która go odnalazła oczyściła go z wierzchniej warstwy mchu. Obiecała zająć się nim trochę bardziej w wolnej chwili.

Dlaczego Stanisław został pochowany w Old Orchard a nie w Savannah? To właśnie 17 lat wcześniej spoczęła tam jego żona Anna. Władek dopilnował aby również po śmierci byli razem. 

Co o tym myślicie? Zostawimy to tak? Może nagłośnimy sprawę? Udostępniajcie i piszcie swoje propozycje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów

EKIPA PIERWSZEGO…

Dziś wyszperałem dla Was ciekawe zdjęcie. Zrobiono je prawdopodobnie w Old Orchard Beach w stanie

OD MILONA DO SZTEKERA

Redaktor Stadjonu z 1931 roku, w przystępny i klarowny sposób nakreśla rozkwit zapaśnictwa w czasach

Copyright © 2023 zsilnychnajsilniejsi.pl All rights reserved.

Zakaz kopiowania i rozpowszechniania treści bez wiedzy właściciela.