Karol Piwoworczyk- Pierwszy Superman!

Czy wiesz że animatorzy pierwszych kreskówek o Supermanie jako modela zatrudnili Polaka?
W 1941 roku Fleischer Studio na zlecenie Paramount Pictures wyprodukowało pierwszą serię filmów animowanych o przygodach Supermana. Twórcy korzystali ze sprawdzonej techniki „Rotoscoping”, polegającej w skrócie na przerysowywaniu na papier klatek filmowych. Jako modela zatrudniono przystojnego, o wyrazistych rysach twarzy i dobrze zbudowanego Karola. W USA występował pod nazwiskiem Karol Krauser.
Nasz Superman urodził się prawdopodobnie w Krakowie 24 sierpnia 1912 roku. Uczęszczał do Polskiej Szkoły Podchorążych w Gnieźnie. W młodości podnosił ciężary, trenował zapasy, pływanie, narciarstwo. Był instruktorem wychowania fizycznego w Związku Strzeleckim. Pod koniec lat 30 tych wyemigrował do Ameryki gdzie z powodzeniem występował na zawodowych zapaśniczych ringach. Został wtedy dostrzeżony przez twórców z Fleischer Studio i zatrudniony jako model. Gdy w trakcie II Wojny Światowej Polska cierpiała pod niemiecką okupacją, na ring wychodził w płaszczu z białym orłem i napisem „Niech żyje Polska”. Karierę zapaśniczą kontynuował do 12 września 1964 roku. Śmierć przyszła niespodziewanie- tuż po kolejnej stoczonej walce w Salt Lake City doznał zawału serca.
Mało kto zna historię Karola Piwoworczyka. Postać Supermana kojarzy nam się przede wszystkim z aktorem Christopherem Reeve.
Warto pamiętać kto miał swój udział w tworzeniu najbardziej znanego Superbohatera!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów

EKIPA PIERWSZEGO…

Dziś wyszperałem dla Was ciekawe zdjęcie. Zrobiono je prawdopodobnie w Old Orchard Beach w stanie

OD MILONA DO SZTEKERA

Redaktor Stadjonu z 1931 roku, w przystępny i klarowny sposób nakreśla rozkwit zapaśnictwa w czasach

Copyright © 2023 zsilnychnajsilniejsi.pl All rights reserved.

Zakaz kopiowania i rozpowszechniania treści bez wiedzy właściciela.