WACŁAW BADURSKI – FILANTROP

Jednym z najsłynniejszych polskich zapaśników/atletów w latach 30tych XX wieku był Wacław Badurski.

Popularny w Polsce i Europie, a w Wielkopolsce wręcz uwielbiany Siłacz z Szamotuł często udzielał się charytatywnie. Istnieje wiele dokumentów świadczących o występach Badurskiego, z których dochód przeznaczany był na różnego rodzaju akcje dobroczynne. Szczególnie w rodzinnych Szamotułach Wacław organizował imprezy, lub też brał udział w akcjach organizowanych przez włodarzy miasta.

Na zawody organizowane przez siebie zapraszał kolegów znanych z polskich i europejskich ringów. Odwdzięczał im się gościnnymi występami w ich miastach. W Szamotułach zawody odbywały się w sali widowiskowej Pani Sundmannowej. Zwykle organizowano tam imprezy społeczno- kulturalne, jednak z czasem zaczęto w tym miejscu rozgrywać również zawody sportowe. W tym dość obszernym jak na warunki niewielkiego miasteczka obiekcie, gromadzili się mieszkańcy Szamotuł aby oklaskiwać swojego ulubieńca. Ten z kolei kładł w efektowny sposób swoich przeciwników na łopatki a w przerwach pomiędzy walkami dawał pokazy swojej niezwykłej siły.

W II Rzeczypospolitej bezrobocie było jednym z najważniejszych problemów ekonomicznych, społecznych, a także politycznych. Wg różnych szacunkowych źródeł pod koniec lat 30tych bez pracy mogło być w Polsce nawet kilka milionów obywateli. Szerzył się głód, nędza, prostytucja, przestępczość… To właśnie dla bezrobotnych często organizowano akcje dobroczynne, aby choć trochę ulżyć w cierpieniu. Wacław Badurski zdawał sobie sprawę z trudnej sytuacji życiowej swoich rodaków i na miarę swoich możliwości starał się im pomagać. Nie zapominał również o młodzieży. Dla młodych adeptów zapaśnictwa pragnących iść w jego ślady organizował nieodpłatne zajęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej wpisów

EKIPA PIERWSZEGO…

Dziś wyszperałem dla Was ciekawe zdjęcie. Zrobiono je prawdopodobnie w Old Orchard Beach w stanie

OD MILONA DO SZTEKERA

Redaktor Stadjonu z 1931 roku, w przystępny i klarowny sposób nakreśla rozkwit zapaśnictwa w czasach

Copyright © 2023 zsilnychnajsilniejsi.pl All rights reserved.

Zakaz kopiowania i rozpowszechniania treści bez wiedzy właściciela.